2 LIGA WSCHODNIA

Witam Wszystkich.


Poniewaz jestem kibicem jednej z druzyn wystepujacych w tej lidze, postanowilem stworzyc bloga na jej temat. Jestem poczatkujacym bloggerem wiec prosze o wyrozumialosc. Bede staral sie tutaj wstawiac jak najwiecej wiadomosci oraz statystyk dotyczacych calej ligi, a takze druzyn w niej wystepujacych.

Mam nadzieje ze uda mi sie tu zamiescic wiele ciekawych dla was informacji. Zarowno o waszych klubach jak i o waszych rywalach, a wszystko w jednym miejscu.


Zycze milej lektury oraz powodzenia i satysfakcji na kibicowskim szlaku!

STAL STALOWA WOLA

HISTORIA KLUBU

Przybyły ze Śląska Feliks Olszak – dyrektor Zakładu Hutniczego, utworzył w 1938 r. Klub Sportowy “Stalowa Wola”. Klub dysponował boiskiem piłkarskim bez bieżni i trybun oraz czterema kortami tenisowymi. Zawodnicy byli amatorami, trenowali po  godzinach pracy, a mecze rozgrywali w niedzielę. Pierwszym trenerem piłkarzy był zawodnik Cracovii Karol Walkowski. W święto św. Floriana, patrona hutników 4 maja 1939 r. odbył się pierwszy mecz junaków budujących miasta i drużyna KS “Stalowa Wola”, zakończony remisem 1:1. Drugą sekcją w klubie był tenis, grały w niego stalowowolskie elity. Założycielem kolejnej sekcji, tym razem bokserskiej był Ślązak Bernard Śmiałek. Pierwszy mecz z KSZO Ostrowiec, na ringu ustawionym pod gołym niebem, odbył się w sierpniu 1939 r. Wygrali wysoko goście 14:2, jednak boks wkrótce stał się dyscypliną bardzo popularną w naszym mieście.

Po wojnie prezesem klubu został Kazimierz Radźwicki. W 1945 r. powstała sekcja siatkówki, a twórcami jej byli bracia Aleksander, Mieczysław i Zbigniew Koziarowie, Teodor Szechyński i Karol Nycz. Rok później powstały sekcje tenisa stołowego i lekkiej atletyki. Twórcami ping-ponga byli Romuald Judecki, Bolesław Mazur, August Korman, Bogusław Kwiatkowski, Edward Krotla, Edward Zepp i Aleksander Klarczyński. Ten ostatni wraz z Marianem Szynkiewiczem utworzył sekcję lekkiej atletyki, a pierwszym trenerem był Władysław Niemiec.

W 1951 r. lwowianin Mikołaj Skrypij powołał do życia hokej na lodzie. Dyscyplinę tę uprawiali piłkarze, dbając zimą o kondycję fizyczną. Na mecze piłkarskie przychodziły tłumy fanów. Sprowadzony z Krakowa trener Stanisław Malczyk utworzył bardzo dobrą drużynę z młodych zawodników, a jej  trzon tworzyli: Rudolf Patkolo, Jerzy Famulski, Zdzisław Nowak, Zbigniew Opoka, Józef Będkowski, Ryszard Kozerski  i Józef Hawryło.

W 1954 r. do istniejących 8 sekcji za sprawą Stefana Boye dołączyła kolejna – łucznictwo. Łucznicy liczyli się na arenie krajowej. W 1966 r. awansowali do I ligi, w której występowali bez przerwy przez 6 lat, a Marek Łabuda, Wiktor Narbutowicz i Eugeniusz Kostrzewa sięgali po najwyższe laury w Polsce. W latach późniejszych utworzono sekcje siatkówki mężczyzn oraz koszykówki kobiet i mężczyzn.

Piłkarze weszli po raz pierwszy do II ligi w 1973 r., a twórcą historycznego awansu był trener Jerzy Kopa. W zespole grali: Zbigniew Hnatio, Józef Leś, Stanisław Karaś, Zdzisław Napieracz, Kazimierz Goleń, Bogusław Szczerbiński, Krystian Muskała, Edward Osadnik, Zbigniew Żelichowski, Józef Jachym, Eugeniusz Miler, Jerzy Gierak, Andrzej Demko. W II lidze “Stalówka” występowała do 1987 r. i po raz pierwszy piłkarze awansowali do I ligi pokonując w barażach Górnik Knurów. Autorami awansu byli trenerzy Władysław Szaryński i Krystian Muskała i piłkarze Jerzy Rogoziński, Jacek Lis, Wojciech Niemiec, Janusz Weselak, Zygmunt Tworek, Krzysztof Bzdyra, Dariusz Sajdak, Artur Kopeć, Antoni Fijarczyk, Mirosław Mścisz, Janusz Mulawka, Wiesław Pędlowski, Wojciech Nieradka, Krzysztof Strzelec, Paweł Rybak, Stanisław Trawiński, Bogdan Tereszkiewicz, Artur Śmietana, Dariusz Liśkiewicz i Krzysztof Sęk. W I lidze piłkarze grali przez jeden sezon, a ponownie powrócili w 1990 r. Ta przygoda z ekstraklasą trwała rok, a na 2 lata futboliści zagościli w niej znów, dzięki duetowi trenerskiemu: Włodzimierz Gąsior i Piotr Brzeziński. Kolejne lata to zmagania piłkarzy “Stali” o awanse i powroty do II ligi.

Po wielu latach funkcjonowania jako stowarzyszenie, w maju 2010 roku do życia została powołana spółka akcyjna. „Stal” Stalowa Wola Piłkarska Spółka Akcyjna jest prawnym następcą i kontynuatorem ZKS „Stal” Stalowa Wola. Akcjonariuszami nowo powstałej spółki są:

  • Wodex Spółka z o.o.
  • WtórStal Spółka jawna
  • Wtór-Steel Spółka z o.o.
  • ZKS Stal Stalowa Wola
  • Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola
Kapitał zakładowy spółki wynosi 100 tys. zł. Powstanie spółki akcyjnej powoduje, że klub jest zarządzany racjonalnie, a przepływ finansów jest czytelny i jawny. Prezesem Zarządu został przedstawiciel Stowarzyszenia Kibiców Stali Stalowa Wola Grzegorz Zając.Władze powstałej spółki akcyjnej są zdeterminowane do uzyskania wyników sportowych gwarantujących awans do wyższych klas rozgrywkowych, jednocześnie są poważnym partnerem dla środowiska biznesowego w Stalowej Woli oraz całym województwie podkarpackim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz