2 LIGA WSCHODNIA

Witam Wszystkich.


Poniewaz jestem kibicem jednej z druzyn wystepujacych w tej lidze, postanowilem stworzyc bloga na jej temat. Jestem poczatkujacym bloggerem wiec prosze o wyrozumialosc. Bede staral sie tutaj wstawiac jak najwiecej wiadomosci oraz statystyk dotyczacych calej ligi, a takze druzyn w niej wystepujacych.

Mam nadzieje ze uda mi sie tu zamiescic wiele ciekawych dla was informacji. Zarowno o waszych klubach jak i o waszych rywalach, a wszystko w jednym miejscu.


Zycze milej lektury oraz powodzenia i satysfakcji na kibicowskim szlaku!

WISLA PULAWY

historia Klub Sportowy Wisła powstał w kwietniu 1923 roku z inicjatywy uczniów ówczesnego Gimnazjum im A.J Czartoryskiego.

Jednym z jego głównych założycieli był Jerzy Gąsiorowski. Klub prężnie funkcjonował i rozwijał się do wybuchu II Wojny Światowej. Działania wojenne i okupacja hitlerowska przerwały działalność sportową. W tym dramatycznym dla Polski okresie klub  stracił wielu zawodników. Poległ m.in. Jeden z założycieli wspomniany Jerzy Gąsiorowski. Tuz przed zakończeniem wojny, w marcu 1945 roku Klub reaktywował działalność. Pięć lat później w „Wiśle”działało już osiem sekcji wśród nich tak „egzotyczne” dzisiaj w Puławach jak sekcja bokserska czy tenisa stołowego. W międzyczasie klub wzbogacił się o nowe sekcje w „Wiśle” trenowali m.in. brydżyści, szachiści i siatkarze a także pływacy i żeglarze.

Kolejne lata to przede wszystkim zwiększająca sie liczba zawodników i trenerów. Przybyła także nowa infrastruktura w 1966 roku ku końcowi zbliżała się budowa stadionu przy ul. Bema (obecnie Hauke Bosaka). W tym samym roku KS Wisła został przejęty przez Zakłady Azotowe Puławy zmieniając nazwę na Zakładowy Klub Sportowy „Wisła” Puławy. Klub rozwijał sie bardzo intensywnie w roku 1968 „Wisła” miała już 286 zawodników, którymi opiekowało się 18 trenerów.

Lata 1970 - 71 to okres „zaciskania pasa” ograniczono działalność sekcji: lekkoatletycznej, piłki nożnej, żeglarstwa, podnoszenia ciężarów i pływackiej. Na półwiecze działalności, które obchodzono w 1973 roku Klub liczył 5 sekcji i 270 trenujących zawodników. Kolejne lata to dynamiczny rozwój 10 lat później w klubie różne sporty uprawia już 600 zawodników.

Należy podkreślić, iż Zakłady Azotowe w Puławach praktycznie od momentu swojego powstania są największym mecenasem sportu tego amatorskiego jak i wyczynowego w Puławach. Dzięki puławskiemu kombinatowi możliwa była działalność „Wisły” i wychowanie wielu talentów.

Zmiany demokratyczne w Polsce miały tak jak w przypadku innych dziedzin życia także wpływ na działania Klubu Sportowego „Wisła”przyszły nieco „gorsze” czasy pod względem finansowym. Zakłady Azotowe Puławy przekazały Urzędowi Miasta majątek w postaci obiektów sportowych. Od tego momentu zarządzanie i administrowanie stadionem halą sportową oraz innymi obiektami powierzono Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Puławach. Mimo pewnych utrudnień KS „Wisła” przetrwał i doczekał kolejnego okrągłego jubileuszu.

W 2003 świętowano 80 lecie. Klub liczył w tym czasie 6 sekcji sportowych, w których trenowało 536 zawodników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz