2 LIGA WSCHODNIA

Witam Wszystkich.


Poniewaz jestem kibicem jednej z druzyn wystepujacych w tej lidze, postanowilem stworzyc bloga na jej temat. Jestem poczatkujacym bloggerem wiec prosze o wyrozumialosc. Bede staral sie tutaj wstawiac jak najwiecej wiadomosci oraz statystyk dotyczacych calej ligi, a takze druzyn w niej wystepujacych.

Mam nadzieje ze uda mi sie tu zamiescic wiele ciekawych dla was informacji. Zarowno o waszych klubach jak i o waszych rywalach, a wszystko w jednym miejscu.


Zycze milej lektury oraz powodzenia i satysfakcji na kibicowskim szlaku!

SWIT NOWY DWOR MAZOWIECKI

Historia klubu...

Klub powstał w 1933, lecz oficjalną data założenia jest rok 1935. Ma bogate tradycje i osiągnięcia w wielu dyscyplinach sportowych. Po II wojnie światowej oprócz piłki nożnej istniały w MKS "Świt" sekcje piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, hokeja na lodzie, lekkoatletyki i tenisa stołowego.
Jednak największe sukcesy - na poziomie światowym - osiągnęli zawodnicy i trenerzy sekcji kajakarskiej i podnoszenia ciężarów. Rzadko zdarza się aby klub, z małego 28-tysięcznego miasta mógł poszczycić się pięcioma olimpijczykami, wielokrotnymi mistrzami oraz rekordzistami Polski, Europy i świata.
To tutaj właśnie przy współudziale trenera Olgierda Światowiaka rozpoczęły światową karierę kajakarki Izabella Dylewska i Elżbieta Urbańczyk - wielokrotne mistrzynie Polski, Europy i świata reprezentantki oraz medalistki olimpiad w Seulu, Barcelonie, Atlancie i Sydney.
Ich klubowym kolegą był inny kajakarz i olimpijczyk Wojciech Kurpiewski. Niestety, wielki wyczyn sportowy przerósł możliwości organizacyjne i ekonomiczne klubu. Kajakarze przenieśli się do MKS "Posnania" w Poznaniu, gdzie nastąpił rozkwit ich sportowych talentów.
Wcześniej, sukcesy zaczęli odnosić ciężarowcy. Ich współtwórcą był trener i wychowawca kilku sportowych pokoleń Stanisław Życieński. Właśnie w "Świcie" pod okiem Życieńskiego rozpoczęli kariery zawodnicze - Kazimierz Czarnecki, późniejszy rekordzista świata w kategorii lekkiej i zdobywca brązowego medalu olimpijskiego w Montrealu oraz - Waldemar Kosiński - dwukrotny mistrz Europy oraz brązowy medalista mistrzostw świata. W sumie, w kadrze narodowej Polski w różnych okresach czasu znalazło się aż 11 ciężarowców "Świtu".
W 1991 drużyna piłkarska Świtu wywalczyła awans do III ligi. W 1995 przyszła pora na kolejną promocję, tym razem do II ligi. W sezonie 1997/1998 zespół opuścił szeregi drugoligowców. W 2000 Świt powrócił do II ligi. Sezon 2003/2004 przeszedł do historii klubu. Drużyna Świtu awansowała  z 2. miejsca poprzez kuriozalne przegrane baraże ze Szczakowianką Jaworzno do I ligi. Przygoda w Ekstraklasie trwała jeden sezon.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz